Otázky a odpovede


1. Čo si treba na cvičenie priniesť?

  • Pohodlné a ľahké oblečenie. Cvičiť môžete aj bosí. Môžete si priniesť niečo piť aj keď v štúdiu, kde cvičíme je kuchynský kút aj WC. Je možnosť urobiť si čaj.

2. Ako cvičenie prebieha? Na čo sa mám pripraviť?

  • Ukážky cvičenia Divokej husi si môžete pozrieť na mojom Facebookovom profile. Zostava obsahuje pomalé, statické aj dynamické pohyby. Cvičí sa v stoji. Rôzne sa predkláňame, zakláňame, robíme otočky, podrepy, rozličné pohyby rukami, zväčša do pol kruhovitého tvaru. Divoká hus obsahuje sadu pohybov, ktoré rozprúdia energiu, potom pohyby, ktoré sú očistné a zase inými pohybmi načerpáme zdravú energiu z prostredia. Je to celkový komplexný systém.

3. Potrebujem karimatku?

  • Nie. Divoká hus sa cvičí v stoji.

4. Mám problémy s kĺbmi. Môžem prísť na cvičenie?

  • Radi Vás uvidíme. Každý cvičí v úrovni svojich schopností a práve Divoká hus Vám iste pomôže vaše kĺby znovu dať do poriadku.

5. Som už starší človek. Neviem, či by som to zvládol.

  • Divoká hus je pre ľudí v každom veku. Pani Yang Meijung, ktorá priniesla Divokú hus na svetlo sveta mala asi 80 rokov, keď cvičenie učila. Určite to zvládnete aj Vy. Každý cvičí podľa svojich možností. Čchi kung nie je šport o výkone. Neporovnávame sa s nikým iným. Nesúťažíme. V tichu si pestujeme svoj vnútorný priestor tak ako každý uzná za vhodné.

6. Neviem o čchi-kungu nič. Nikdy som nič necvičil. Môžem prísť?

  • Pokojne príďte. Každý cvičí podľa vlastných možností. Všetko potrebné sa naučíte.

7. Prečo sa cvičenie volá Divoká hus?

  • V Čine odkiaľ Divoká hus pochádza učenci, mnísi, bojovníci pozorovali rôzne zvieratá, ktoré boli výnimočné buď ich dlhovekosťou, správaním, alebo silou v love. Odpozorovali ich pohyby, správanie a mentalitu. Vytvorili tak sady rôznych cvičení, ktoré tieto zvieratá menej, alebo viac napodobňovali. 
  • Tým, že daný človek tieto pohyby cvičil, osvojoval si aj kvalitu daného zvieraťa i jeho vlastnosti. Doteraz je známych veľa cvičebných zostáv Čchi Kungu i bojových umení, ktoré majú názvy podľa týchto zvierat. Napríklad Hra piatich zvierat, ktorá je považovaná za vôbec prvú čchi-kungovú zostavu a preniesla sa aj do bojovej formy. Obsahuje /podľa lokality, kde sa cvičí/ pohyby tigra, jeleňa, medveďa, draka, opice, volavky. Je známy aj bojový štýl modlivky. 
  • Divoká hus ako zviera je známe svojou dlhovekosťou a práve dlhovekosť divokých husí podnietila čínskych taoistických majstrov k vytvoreniu cvičebnej zostavy Divoká hus. Buďte si istí, že cvičením Divokej husi začnete žiť bohatší a dlhší život.

8. Išiel by som cvičiť, no tieto pomalé pohyby ma nudia. Potrebujem niečo živšie...

  • Veľa ľudí má potrebu cvičiť niečo hlučné, divoké a akčné aj preto, lebo potrebujú cítiť, že sami žijú. Možno majú pocit, že sa v ich živote nedeje nič zvláštne, tak to potrebujú cítiť v cvičení. Musia mať akciu, pretože sami vo svojom vnútri nevedia tú akciu vycítiť. 
  • To im na chvíľu nabudí endorfíny, rozprúdi telo, zapotia sa a majú pocit, že pre seba niečo robia. Áno, robia, no tieto pohyby idú hlavne cez povrch. Nejdú do hĺbky. Samozrejme aj to môže pomôcť, no keď sa dá ísť aj hlbšie, tak prečo tam neísť? 
  • Čím viac sme vo svojom strede a čím viac sme vo svojom vnútri stabilnejší, tým menej potrebujeme a vyhľadávame hluk, akčnosť. Pretože ak sme už raz ucítili dotyk hĺbky ktorá sa dostavuje pri cvičení Čchi Kungu už nemáme potrebu hľadať na povrchu. Pretože v hĺbke je oveľa viac ako na povrchu... Ak ste už raz ochutnali niečo výnimočné a viete ako to chutí, už sa nevrátite k veciam, ktoré chutia menej, pretože to viete porovnať. 
  • Preto aj veľkí majstri bojových umení, nech boli v boji akokoľvek akční, pôsobili pokojne. Aj ich boj bol pokojný. Pokoj je hlbší ako akcia. To robí z Čchi Kungu úplne nadčasový systém a tieto slová Vám potvrdí každý, kto Čchi Kung cvičí, alebo učí.